Kim jestem?
Jestem lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, ukończyłam medycynę na Śląskiej Akademii Medyczne w Katowicach w 1980 roku, jednak od 25 lat pracuję również jako specjalista medycyny pracy. Od początku mojej działalności przyświeca mi cel zapewnienia szybkiego, łatwego i taniego dostępu do najwyższej jakości usług medycznych dla firm i pacjentów indywidualnych.
Jako specjalista medycyny pracy zapraszam wszystkich podlegających służbie medycyny pracy, czyli:
- pracowników i kandydatów na pracowników,
- osoby, które są w stosunku służbowym,
- osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą,
- osoby, które w trakcie praktycznej nauki zawodu są narażone na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, jak kandydaci do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe,
- uczniowie tych szkół, studenci oraz słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych,
- uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia;
- osoby pracujące w czasie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładach karnych, przebywające w aresztach śledczych lub wykonujące pracę w ramach kary ograniczenia wolności,
- kierowców i kandydatów na kierowców.
Co oferuję pracownikom i pracodawcom?
Wykonuję badania:
- wstępne,
- okresowe,
- kontrolne,
- kierowców,
- młodocianych,
- kierowców i kandydatów na kierowców.
Rocznie wykonuję ponad 1500 badań pacjentów z okolic Czechowic-Dziedzic i Kaniowa.
W ramach badań w gabinecie, w cenie wizyty, wykonuję EKG. Konsultacje z pozostałymi specjalistami – jak neurolog, okulista, laryngolog, psycholog (psychotesty), jak również badania laboratoryjne – umożliwiam w zaprzyjaźnionych placówkach, z którymi współpracuję od lat.
Badania na terenie zakładu
Przy większej liczbie pracowników możliwość przeprowadzenia badań bezpośrednio w zakładzie w okolicy Czechowic-Dziedzic, Goczałkowic-Zdrój i Pszczyna.
Korzystne warunki współpracy
Sprawne i łatwe przeprowadzania badań. Indywidualne ustalanie warunków z pracodawcami.
Zgodność formalna
Zgodność z wymogami prawa (Kodeks pracy) oraz wytycznymi metodycznymi Ministerstwa Zdrowia.
Co warto wiedzieć o medycynie pracy?
Celem medycyny pracy jest ochrona zdrowia pracujących przed niekorzystnymi warunkami związanymi ze środowiskiem pracy i sposobem jej wykonywania, jak również profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracującymi.
Dzięki systematycznej kontroli można wykryć szkodliwe czynniki wynikające z warunków pracy oraz na bieżąco oceniać stan zdrowia pracowników. Zadaniem pracowników służby zdrowia (nie tylko jest nim lekarz) jest – poza prowadzeniem badań – edukacja pracowników w zakresie dbałości o zdrowia w określonym środowisku pracy oraz zapobiegać niekorzystnym zmianom zdrowotnym czy ryzyku zawodowemu. Do zadań służby medycyny pracy należą m.in. udzielanie porad osobom cierpiącym na choroby zawodowe, prowadzenie konsultacji, diagnostyki i leczenia w zakresie patologii zawodowej, wykonywanie szczepień ochronnych, niezbędnych do wykonywania pracy, monitorowanie stanu zdrowia osób zaliczanych do grup szczególnego ryzyka (młodociani, niepełnosprawni czy kobiety w ciąży), sprawdzanie, czy w środowisku pracy występują czynniki, które mają negatywny wpływ na zdrowie zatrudnionych. Zajmuje się również oceną ryzyka zawodowego w miejscu zatrudnienia oraz udziela porad dotyczących organizacji, ergonomii, fizjologii i psychologii pracy.
- Badania wstępne
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. - Badania okresowe
Badania służące określeniu stanu zdrowia pracownika pracującego w określonych warunkach. - Badania kontrolne
Podlegają nim osoby powracające do pracy po nieobecności z powodu choroby trwającej ponad 30 dni. - Badania młodocianych
Osoby, które podczas praktycznej nauki zawodu są narażone na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. - Badania kierowców i kandydatów na kierowców
Wymagane są od zawodowych kierowców i kandydatów na kierowców. Poza oceną stanu zdrowia obejmują również badania psychologiczne.
Obowiązek objęcia profilaktyczną opieką zdrowotną spoczywa na:
- pracodawcach;
- szkole, szkole wyższej lub organizatorze kwalifikacyjnych kursów zawodowych;
- jednostce uprawnionej do prowadzenia studiów doktoranckich;
- podmiocie zatrudniającym – w odniesieniu do osób pracujących podczas odbywania kary pozbawienia wolność w zakładach karnych, aresztach śledczych lub wykonujących pracę w ramach kary ograniczenia wolności.
Pracownika na badania profilaktyczne kieruje pracodawca (szkoła). Pracodawca pokrywa również koszty badań, a skierowanie na nie powinno zawierać:
- rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
- stanowisko pracy,
- informacje o czynnikach szkodliwych dla zdrowia lub warunkach uciążliwych na danym stanowisku,
- aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na danych stanowiskach.
Badania prowadzone są w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych zależne są od stanowiska i wieku pracownika, a określają je odpowiednie akty prawne.
Badanie profilaktyczne kończy się orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy albo o ich istnieniu.